Gorące

Jak nosić garnitur? Najważniejsze zasady

Jak nosić garnitur? Najważniejsze zasady

Dodaje szyku i elegancji – ponadczasowa klasyka w męskim wydaniu, czyli dobrze skrojony garnitur. Nie wystarczy go jednak założyć, by od razu zmienić się w dżentelmena z wyższych sfer. Jeśli nigdy nie przywiązywałeś wagi do szczegółów, pora to zmienić – poznaj żelazne reguły noszenia garnituru i noś się z klasą.

Garnitur dodaje pewności siebie, pomaga zdobyć uznanie szefa i współpracowników, a także podnosi atrakcyjność w oczach kobiet. Źle dobrane dodatki czy niedopasowana marynarka mogą całkowicie popsuć wizerunek eleganckiego mężczyzny. By doskonale prezentować się w garniturze i naprawdę zadać szyku, warto znać elementarne zasady jego noszenia.

1. Marynarkę zakładaj WYŁĄCZNIE na koszulę z długim rękawem. Pod żadnym pozorem nie noś do garnituru koszuli z krótkim rękawem!

2. Garnitur powinien być idealnie dopasowany do Twojej aktualnej sylwetki. Nie musi być szyty na miarę (choć wtedy masz pewność, że jest dla Ciebie stworzony) – ważne, by doskonale na Tobie leżał.

3. Zanim założysz garnitur, rozpruj wszystkie kieszenie. Dotyczy to zarówno marynarki, jak i spodni.

4. Dodatki muszą być jednolite – jeśli zakładasz złoty zegarek, złote powinny być także spinki i klamra w pasku do spodni.

5. Zakładając zegarek do garnituru, wybierz ten na pasku, nie na bransolecie. Pasek od zegarka powinien być w tym samym kolorze co pasek do spodni oraz buty.

6. Nie przesadzaj z krawatem. Zabawny, jaskrawy krawat sprawdzi się na luźnej imprezie wśród znajomych – podczas oficjalnych wyjść postaw na klasykę. Strzeż się krawatów poliestrowych, wybieraj jedwabne, w stonowanych kolorach.

7. Mankiet koszuli (zwłaszcza takiej na spinki) powinien wystawać spod rękawa marynarki na około 1-2 cm.

8. W przypadku marynarki jednorzędowej pamiętaj, by ostatni guzik zawsze był odpięty.

9. Jeśli zakładasz marynarkę dwurzędową, musi być ona zawsze zapięta na wszystkie guziki – również, gdy siedzisz.

10. Skarpety do garnituru powinny być na tyle długie, by podczas zakładania nogi na nogę nie było widać gołej łydki.

11. Na wieczorne wyjścia nigdy nie zakładaj garnituru w kolorze brązowym. To ogromna wpadka. Po godzinie 18:00 garnitur musi być czarny, grafitowy lub granatowy.

12. W zestawieniu koszuli, marynarki, spodni i krawata tylko jedna spośród tych rzeczy może być w paski.

13. Zadbaj o wyważone proporcje. Jeśli Twoja marynarka ma wąskie klapy – wybierz wąski krawat (szczególnie modne ostatnie, tzw. śledzie). W przypadki szerszych klap, sięgnij po krawat o klasycznej grubości.

14. NIGDY nie wkładaj krawata do spodni!

15. Buty do garnituru powinny być w całości wykonane ze skóry – łącznie z podeszwą. Koniecznie wypastowane, sznurowane, najlepiej w fasonie Oxfordów.

16. Odpowiednia długość spodni to taka, gdy nogawki przy bucie nie zwijają się kilkakrotnie. Spodnie muszą być wyprasowane, gładkie z wyraźnym kantem. Dobierz do nich pasek z prostą, klasyczną i szeroką klamrą.

17. Wybieraj koszule z kołnierzykami typu włoskiego lub półwłoskiego – wtedy wyłogi kołnierzyka będą schowane pod marynarką. Do mniej formalnych okazji możesz wybrać koszulę ze stójką lub kołnierzem łamanym.

18. Jeśli nosisz krawat, koszula powinna być dopięta u góry na ostatni guzik.

19. Jeśli zdecydujesz się na muchę – musi być wiązana. NIGDY nie zakładaj much na gumce czy na agrafki.

Jak nosić garnitur? Najważniejsze zasady
Już oceniłeś artykuł.

One Comment