Gorące

Jak nosić garnitur? Najważniejsze zasady

Jak nosić garnitur? Najważniejsze zasady

Dodaje szyku i elegancji – ponadczasowa klasyka w męskim wydaniu, czyli dobrze skrojony garnitur. Nie wystarczy go jednak założyć, by od razu zmienić się w dżentelmena z wyższych sfer. Jeśli nigdy nie przywiązywałeś wagi do szczegółów, pora to zmienić – poznaj żelazne reguły noszenia garnituru i noś się z klasą.

Garnitur dodaje pewności siebie, pomaga zdobyć uznanie szefa i współpracowników, a także podnosi atrakcyjność w oczach kobiet. Źle dobrane dodatki czy niedopasowana marynarka mogą całkowicie popsuć wizerunek eleganckiego mężczyzny. By doskonale prezentować się w garniturze i naprawdę zadać szyku, warto znać elementarne zasady jego noszenia.

1. Marynarkę zakładaj WYŁĄCZNIE na koszulę z długim rękawem. Pod żadnym pozorem nie noś do garnituru koszuli z krótkim rękawem!

2. Garnitur powinien być idealnie dopasowany do Twojej aktualnej sylwetki. Nie musi być szyty na miarę (choć wtedy masz pewność, że jest dla Ciebie stworzony) – ważne, by doskonale na Tobie leżał.

3. Zanim założysz garnitur, rozpruj wszystkie kieszenie. Dotyczy to zarówno marynarki, jak i spodni.

4. Dodatki muszą być jednolite – jeśli zakładasz złoty zegarek, złote powinny być także spinki i klamra w pasku do spodni.

5. Zakładając zegarek do garnituru, wybierz ten na pasku, nie na bransolecie. Pasek od zegarka powinien być w tym samym kolorze co pasek do spodni oraz buty.

6. Nie przesadzaj z krawatem. Zabawny, jaskrawy krawat sprawdzi się na luźnej imprezie wśród znajomych – podczas oficjalnych wyjść postaw na klasykę. Strzeż się krawatów poliestrowych, wybieraj jedwabne, w stonowanych kolorach.

7. Mankiet koszuli (zwłaszcza takiej na spinki) powinien wystawać spod rękawa marynarki na około 1-2 cm.

8. W przypadku marynarki jednorzędowej pamiętaj, by ostatni guzik zawsze był odpięty.

9. Jeśli zakładasz marynarkę dwurzędową, musi być ona zawsze zapięta na wszystkie guziki – również, gdy siedzisz.

10. Skarpety do garnituru powinny być na tyle długie, by podczas zakładania nogi na nogę nie było widać gołej łydki.

11. Na wieczorne wyjścia nigdy nie zakładaj garnituru w kolorze brązowym. To ogromna wpadka. Po godzinie 18:00 garnitur musi być czarny, grafitowy lub granatowy.

12. W zestawieniu koszuli, marynarki, spodni i krawata tylko jedna spośród tych rzeczy może być w paski.

13. Zadbaj o wyważone proporcje. Jeśli Twoja marynarka ma wąskie klapy – wybierz wąski krawat (szczególnie modne ostatnie, tzw. śledzie). W przypadki szerszych klap, sięgnij po krawat o klasycznej grubości.

14. NIGDY nie wkładaj krawata do spodni!

15. Buty do garnituru powinny być w całości wykonane ze skóry – łącznie z podeszwą. Koniecznie wypastowane, sznurowane, najlepiej w fasonie Oxfordów.

16. Odpowiednia długość spodni to taka, gdy nogawki przy bucie nie zwijają się kilkakrotnie. Spodnie muszą być wyprasowane, gładkie z wyraźnym kantem. Dobierz do nich pasek z prostą, klasyczną i szeroką klamrą.

17. Wybieraj koszule z kołnierzykami typu włoskiego lub półwłoskiego – wtedy wyłogi kołnierzyka będą schowane pod marynarką. Do mniej formalnych okazji możesz wybrać koszulę ze stójką lub kołnierzem łamanym.

18. Jeśli nosisz krawat, koszula powinna być dopięta u góry na ostatni guzik.

19. Jeśli zdecydujesz się na muchę – musi być wiązana. NIGDY nie zakładaj much na gumce czy na agrafki.

Jak nosić garnitur? Najważniejsze zasady
Już oceniłeś artykuł.

One Comment

    Pozostaw komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *