Gorące

Mężczyzna z brodą: drwal czy gentelman?

Mężczyzna z brodą: drwal czy gentelman?

Moda na zarost niespodziewanie powróciła na salony. Nawet na plakatach reklamowych modele dumnie prezentują swój image rodem z powieści o wikingach. Jeszcze kilka lat temu długa broda była domeną niechlujnych obieżyświatów lub szalonych ekscentryków. Dzisiaj jest oznaką niezaprzeczalnej męskości. Powrót do natury, czy chwilowy trend?

Broda na przestrzeni lat

Początkowo mężczyźni nosili zarost jako naturalną ochronę przed zimnem. Szybko jednak stał się atrybutem: w starożytności filozofów, w mitologii bogów, w średniowieczu władców i książąt. Bywały też okresy absolutnych przewrotów, w których brodę uznawano za wyznacznik ludzi dzikich. W niektórych religiach, jak np. w islamie, noszenie brody zostało narzucone z góry (przez proroka Mahometa), aby odróżnić jej czcicieli od zwolenników innych wyznań.

Noszę zarost, bo to wygodne

Powodem, dla którego mężczyźni decydują się na zapuszczenie brody jest wygoda. O wiele łatywiej jest nosić zarost, niż golić go regularnie (co jest niezwykle czasochłonnym zajęciem). Jeszcze inni uważają, że broda stanowi naturalne przedłużenie twarzy mężczyzny i pozbycie się jej byłoby nieco sztuczne. Oczywiście są i tacy, którzy brodę traktują jako ikonę mody i noszą ją tylko dlatego, żeby być na czasie z obowiązującymi trendami. W większości jednak chodzi o wygodę i nie wiąże się to z żadną filozofią ani modą.

Codzienna pielęgnacja zarostu

To, co odróżnia zarost włóczęgi od zarostu gentelmana jest pielęgnacja. Aby broda była schludna należy myć ją regularnie, najlepiej naturalnymi środkami. Bardzo ważne jest też jej przycinanie. Należy robić to co jakiś czas, wtedy broda będzie mocniejsza, a włosy nie będą się rozdwajać. Broda schludna to taka, w której nie przechowujesz resztek wczorajszej kolacji oraz mająca konkretny, nieprzypadkowy kształt.

Powrót do natury, czy chwilowy trend?

Trudno oceniać pobudki wszystkich mężczyzn, którzy zdecydowali się na noszenie zarostu. Dobrze, jeśli robią to, bo: lubią, jest im wygodnie, czują się swobodnie. Gorzej, jeśli zdecydowali się na brodę wyłącznie pod wpływem mody – w ten sposób szybko zmęczą się swoim szczucznym wizerunkiem.

Mężczyzna z brodą: drwal czy gentelman?
Już oceniłeś artykuł.