Gorące

Największe błędy kierowców – sprawdź, czy ich nie popełniasz

Największe błędy kierowców – sprawdź, czy ich nie popełniasz

Wielu kierowców nie ma świadomości, jak pozornie małe grzeszki podczas użytkowania samochodu mogą poważnie szkodzić mu w dłuższej perspektywie. Uszkodzenia silnika czy szybsze zużycie skrzyni biegów to tylko niektóre z możliwych konsekwencji. Zobacz, jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy.

1. Częsta jazda na rezerwie

Zdarzyło Ci się to pewnie nie raz, prawda? Prawdopodobnie tak jak 89% kierowców uważasz, że nie ma w tym nic złego. Niestety, w każdym zbiorniku samochodowym prędzej czy później gromadzą się osady, a długa jazda na ‘oparach’ zwiększa ryzyko zassania ich do układu wtryskowego. W konsekwencji możesz uszkodzić wtryskiwacze a nawet doprowadzić do przegrzania silnika.

2. Gwałtowna jazda na zimnym silniku

Jeśli nigdy nie czekasz na rozgrzanie się silnika i od razu rozpoczynasz dynamiczną jazdę, popełniasz duży błąd. Ruchome części silnika w niskiej temperaturze znacznie szybciej się ścierają, – w efekcie silnik zaczyna pracować głośniej i znacznie szybciej się zużywa. Specjaliści odradzają używanie pełnej mocy silnika, dopóki jego temperatura nie osiągnie 80 stopni Celsjusza.

3. Jazda na zbyt niskich obrotach

Zdecydowana większość kierowców uważa, że jeżdżąc na niskich obrotach spalają mniejszą ilość paliwa. Zapominają jednak o tym, że przy większym obciążeniu (np. podczas jazdy pod górkę lub przy przyspieszaniu) jazda na małych obrotach powoduje przeciążenia w układzie korbowo-tłokowym. W efekcie niszczą się panewki, wał korbowy i tłoki.

4. Jazda z ręką na drążku zmiany biegów

Trzymanie ręki na dźwigni podczas jazdy wydaje się zupełnie nieszkodliwe. Jednak ten pozornie drobny błąd skutkuje wywieraniem ciągłej siły na przesuwki skrzyni biegów, a w efekcie prowadzi do szybszego jej zużycia.

5. Gwałtowne wjeżdżanie na krawężnik

Prawidłowe parkowanie na krawężniku powinno odbywać się z ustawieniem kół pod kątem prostym, co w praktyce jest właściwie niemożliwe. Zbyt gwałtowny wjazd na krawężnik pod pewnym kątem skutkuje pęknięciami i pojawieniem się wybrzuszenia z boku opony. Zniszczona w ten sposób opona nadaje się już tylko do wymiany.

6. Przyczepianie licznych breloczków i zawieszek do kluczyka

Zbytnio obciążony kluczyk wsadzony do stacyjki powoduje jej uszkodzenia mechaniczne. Wiele stacyjek nie wytrzymuje ciężaru obwieszonego brelokami klucza – dochodzi do wyrywania zapadek i niszczenia bębenka.

7. Odpalanie samochodu na włączonych światłach

Rozruch silnika powoduje nagły spadek napięcia akumulatora, a w efekcie podanie maksymalnego prądu przez alternator. Nagły wzrost napięcia jest zabójczy dla żarówek, dlatego bezpieczniej włączyć światła dopiero kilkanaście sekund po odpaleniu auta.

Oceń ten artykuł.