Gorące

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Wielu kierowców znacznie bardziej boi się mandatu za nadmierną prędkość, niż za braki w wyposażeniu auta. Czyżby kierowcy nie przywiązywali wagi do swojego bezpieczeństwa na drodze, mimo że samochodem poruszają się każdego dnia? Lista ‘przedmiotów obowiązkowych’ jest wyjątkowo krótka, a może uratować Cię z niejednej opresji. Sprawdź, czy wozisz w aucie wszystko, co niezbędne.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku, poruszając się na terenie Polski każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Zaskakujące, że ponad 70% zatrzymywanych do kontroli pojazdów nie posiada tych zaledwie dwóch obowiązkowych przedmiotów. Tym bardziej, że są to rzeczy niezbędne podczas wypadku drogowego lub awarii samochodu, a przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Gaśnica samochodowa

Minimalna pojemność gaśnicy, którą należy wozić w samochodzie, to 1 kilogram. Ważne, by gaśnica miała ważną homologację i była poddawana przeglądom technicznym przynajmniej raz w roku. Za brak gaśnicy z ważną homologacją możesz otrzymać mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Co ważne – gaśnica musi być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że mogą otrzymać mandat także za przechowywanie gaśnicy w miejscu trudno dostępnym, np. w bagażniku. Nie spełnia ona wtedy swojej roli. Warto wiedzieć, że brak gaśnicy może skutkować nawet negatywnym wynikiem przeglądu technicznego pojazdu.

Trójkąt ostrzegawczy

To przedmiot niezbędny w razie awarii pojazdu lub wypadku drogowego. Trójkąt postawiony w bezpiecznej odległości przed miejscem zdarzenia ostrzega innych kierowców, wymagany jest także podczas holowania pojazdu. Trójkąt ostrzegawczy, podobnie jak gaśnica, musi mieć ważną homologację. Gwarantuje ona między innymi, że powierzchnia odblaskowa posiadanego przez Ciebie trójkąta jest odpowiednio duża, by była dobrze widoczna z dużej odległości i skutecznie spełniała swoją rolę ostrzegawczą. Za brak trójkąta grozi taki sam jak za brak gaśnicy (od 20 zł do 500 zł). Dodatkowo kwotą 150 zł karane jest jego niewystawienie w razie wypadku.

Co jeszcze warto mieć?

Apteczka na terenie Polski nie jest już wyposażeniem obowiązkowym pojazdu, ale zawodowi kierowcy i specjaliści ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego jednogłośnie twierdzą, że warto ją ze sobą wozić. W razie wypadku drogowego jej zawartość pozwoli na udzielenie pierwszej pomocy rannym – może nawet uratować życie. W dobrze wyposażonej apteczce powinny znaleźć się: bandaż, plastry, środki dezynfekujące, opaska uciskowa, trójkątna chusta, koc termoizolacyjny i rękawiczki ochronne.

Oceń ten artykuł.