Gorące

Ojciec na pełen etat – wszystko o urlopie tacierzyńskim

Ojciec na pełen etat – wszystko o urlopie tacierzyńskim

Widok mężczyzny na spacerze z wózkiem nikogo już nie dziwi. Ojcowie przejmują znaczną część rodzicielskich obowiązków, odciążając tym samym swoje partnerki i budując więź z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Zobacz, co warto wiedzieć planując urlop ojcowski, tacierzyński i wychowawczy.

Czym jest urlop tacierzyński?

Młody tata często nie ma świadomości, że urlop tacierzyński i ojcowski to dwa zupełnie inne rodzaje przerw w pracy. Obydwa są udzielane na wniosek ojca i przysługują każdemu tacie, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Urlopem tacierzyńskim potocznie nazywa się przejęcie części wolnych dni przysługujących mamie w ramach urlopu macierzyńskiego.

Kobieta może zrezygnować z części swojego urlopu (po urodzeniu dziecka ma prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego) i przekazać resztę wolnego tacie. W takiej sytuacji mówimy o urlopie tacierzyńskim – w 2014 roku skorzystało z niego 76% młodych ojców.

Ojciec na urlopie

Innym udogodnieniem dla świeżo upieczonego taty jest urlop ojcowski, który przysługuje tylko mężczyźnie i nie podlega wymianie z wolnymi dniami partnerki. Obecnie urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie i można ubiegać się o niego zaraz po urodzeniu dziecka. To doskonałe rozwiązanie dla rodziców, bo dzięki niemu mogą tuż po porodzie wspólnie opiekować się niemowlęciem i razem wspierać się w tej opiece.

Po zakończeniu urlopu ojcowskiego i macierzyńskiego, rodzicom przysługuje urlop dodatkowy. Wynosi on łącznie 26 tygodni wolnego i partnerzy mogą się nim dowolnie podzielić. O ten rodzaj urlopu młody tata również musi ubiegać się składając wniosek u swojego pracodawcy.

36 miesięcy urlopu wychowawczego

Urlop tacierzyński, ojcowski i dodatkowy to nie jedyne wolne dni, które przysługują młodemu tacie. Po ich wykorzystaniu rodzicom przysługuje jeszcze 36 miesięcy wolnego, które można wykorzystać w dowolnym terminie do ukończenia przez dziecko piątego roku życia. Tym urlopem również można się podzielić, ale warto wiedzieć, że ojciec może przebywać na urlopie wychowawczym podczas gdy mama korzysta z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Takie rozwiązanie daje szansę na przedłużenie wspólnej opieki nad dzieckiem w pierwszych miesiącach po porodzie. Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnieniu od poprzednich urlopów – urlop wychowawczy jest bezpłatny.

Taty nie da się zastąpić

W dzisiejszych czasach ojcowska opieka jest traktowana na równi z troską mamy. Młodzi ojcowie coraz częściej wykorzystują cały przysługujący im wolny czas po narodzinach dziecka, a ich stanowisko w pracy nie jest przez to zagrożone wypowiedzeniem. Przez cały urlop ojciec pozostaje na zasiłku rodzicielskim, wynoszącym równowartość wynagrodzenia. To ważne tym bardziej, że psychologowie zgodnie twierdzą, iż obecność obojga rodziców jest niezwykle cenna w kształtowaniu się psychiki małego dziecka.

Oceń ten artykuł.