Gorące

Testosteron – męska rzecz

Testosteron – męska rzecz

Wraz z upływem lat, każdy mężczyzna obserwuje u siebie spadek poziomu testosteronu. Po 30 roku życia obniża się on o ok. 1% rocznie. Dlaczego testosteron jest tak ważny i czy istnieje sposób, aby utrzymać go na wysokim poziomie bez względu na wiek?

Po co mężczyźnie testosteron?

Testosteron jest męskim hormonem, który pomaga utrzymać siłę mięśni, gęstość włosów oraz popęd płciowy. Odgrywa ogromną rolę w męskiej seksualności i jest ważnym czynnikiem wpływającym na pewność siebie i samopoczucie mężczyzny. Niedobór testosteronu może być przyczyną zmniejszonego popędu seksualnego, ale także depresji i problemów z koncentracją.

Naturalne sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu

Każdy mężczyzna powinien zwracać uwagę na to, co znajduje się w jego codziennym jadłospisie. Warto dołączyć do menu rośliny strączkowe, orzechy, soczewicę, migdały, krewetki, jajka, wołowinę oraz łososia. Wszystkie te produkty stanowią naturalne źródło kwasu D-asparaginowego, który jest katalizatorem regularnej produkcji testosteronu.

Nie zaszkodzi również regularne dostarczanie organizmowi minerałów i witamin, a zwłaszcza witaminy D, która wpływa na podwyższenie poziomu testosteronu. Dużą rolę w produkcji tego hormonu odgrywa także cynk, dlatego zastosowanie większej jego ilości w diecie może okazać się bardzo efektywne. Warto pamiętać, że ponad 40% energii pochodzi ze zdrowych tłuszczy takich jak: orzechy kokosowe, oliwki i awokado. Z całą z pewnością przyczyniają się one także do usprawnienia funkcji seksualnych.

Badania wykazały, że osoby o niższej masie ciała posiadają o wiele większy poziom testosteronu niż osoby otyłe. Warto więc poświęcić odrobinę czasu na krótkie ćwiczenia o wysokiej intenstwności. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się więc trening siłowy.

Ciekawostka

Wiele osób będzie zaskoczonych faktem, że na wzrost testosteronu w organizmie wpływa także kofeina. Wielu sportowców twierdzi, że dostarcza ona energii przez zwiększenie poziomu testosteronu w ciele, przez co pomaga im poprawiać sportowe osiągi.

Podane propozycje, stanowią jedynie część wszystkich dostępnych sposobów pomagających naturalnie podnieść poziom testosteronu. Wystarczy zastosowanie się do tych kilku, aby już po  krótkim czasie zaobserwować przyrost masy mieśniowej, wzrost libido oraz poprawę nastroju.

Oceń ten artykuł.