Mężczyźni po 40 roku życia są szczególnie narażeni na łysienie. Coraz częściej jednak można usłyszeć, że z tym problemem zmagają się również panowie 25+. Jedno jest pewne – to schorzenie, bez względu na wiek, napawa zgrozą większą część męskiej populacji. Może prowadzić również do zaburzenia samooceny, a nawet depresji.
Domowy test na łysienie
Łysienie wystęuje wtedy, gdy każdego dnia tracimy więcej niż 100 włosów. Z racji tego, że nie jesteśmy w stanie tego samodzielnie policzyć, najlepiej wykonać następujący test: przeczesz palcami włosy głowy. Powtórz to najlepiej 3-4 razy. Jeżeli po każdej próbie zaobserwujesz na dłoni więcej niż 3 włosy, to oznaka, że zaczynasz łysieć. Najlepiej w takim przypadku zgłosić się do lekarza, który udzieli Ci odpowiednich wskazówek jak zahamować ten proces.
Typy łysienia
Łysienie anagenowe (dystroficzne):
Atakuje włosy będące w fazie wzrostu i dotyka zarówno młode jak i starsze osoby. Przyczyną tego typu łysienia jest uszkodzenie mieszków włosowych. Najczęściej jest to skutkiem przyjmowania leków na chemioterapię, radioterapią, lub silnego urazu psyhicznego. Wprzypadku łysienia anagenowego utracone włosy odrastają. Istnieje również Zespół Łysienia Anagenowego. Jest to choroba dziedziczna, która dotyka dzieci.
Łysienie plackowate:
Występuje u dzieci i młodych mężczyzn. Jego oznaką jest pojawianie się nierówno rozłożonych ,,placków” na głowie oraz zaroście.
Łysienie genetyczne:
To typ łysienia, na który nie mamy wpływu, jest bowiem uzależnione od naszych przodków. Gen łysienia, który odziedziczymy może jednak przebiegać wolniej niż u naszego ojca, czy dziadka.
Czynniki osłabiające włosy
Istnieje również szereg innych czynników, które wpływają na łysienie. Oto niektóre z nich:
– nieprawidłowa dieta
– zanieczyszczenia wody i powietrza
– zmiany hormonalne (w okresie dojrzewania i pokwitania)
– zła pielęgnacja
Sposoby wzmocnienia włosów
Obecnie na rynku występuje wiele kosmetyków, szamponów i leków, które pomagają zahamować łysienie. Istnieje również kilka domowych sposobów, dzięki którym można dokonać tego w naturalny sposób:
witaminy – najlepsze są w warzywach i owocach
mikroelementy – jak np. cynk (jeden z podstawowych budulców włosa), żelazo, miedź
masaż – regularne masowanie skóry głowy sprawia, że cebulki są lepiej ukrwione.