Gorące

Sposoby na rozdwajające się paznokcie

Sposoby na rozdwajające się paznokcie

Paznokcie, podobnie jak skóra i włosy, najszybciej reagują na brak mikroelementów. Brak cennych witamin i minerałów sygnalizują osłabieniem – łamią się i rozdwajają. Co zrobić, by paznokcie były mocne, zdrowe i stanowiły prawdziwą ozdobę Twoich dłoni?

Po pierwsze – pielęgnacja

Na drogeryjnych półkach znajdziesz wiele kremów i oliwek do rąk, które pomogą wzmocnić płytkę paznokcia. Regularne stosowanie oliwki nawilży przesuszone paznokcie i ochroni delikatne skórki wokół nich. Możesz też sięgnąć po gotowe odżywki w płynie, które regenerują uszkodzoną strukturę paznokcia i pomagają ochronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. przed złamaniem. Tego typu odżywki zazwyczaj są bezbarwne, dlatego możesz je stosować również jako bazę pod lakier (wtedy odżywka dodatkowo chroni paznokcie przed wnikaniem pigmentu z lakieru).

Raz na jakiś czas możesz wykonać odżywczą ‘kąpiel’ dla dłoni, która zadziała nawilżająco i wzmacniająco. Wystarczy, że zmieszasz ciepłą oliwę z oliwek z sokiem z cytryny i zanurzysz w niej dłonie na około 15 minut. Później wklep w dłonie odżywczy krem do rąk i pozwól mu się całkowicie wchłonąć.

Wrogowie zdrowych paznokci

Na kondycję dłoni i paznokci niekorzystnie wpływają detergenty, dlatego staraj się zmywać naczynia w specjalnych gumowych rękawiczkach, które ochronią dłonie przed agresywnym działaniem środków czyszczących. Jeśli malujesz paznokcie, do zmywania lakieru używaj zmywaczy bezacetonowych (aceton działa niszcząco na płytkę paznokcia). Obecnie niemal każda marka kosmetyczna ma w swojej ofercie zmywacze bezacetonowe – z witaminami, nawilżające, odbudowujące – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Jednym z największych błędów podczas pielęgnacji paznokci jest piłowanie ich metalowym pilniczkiem. Powodują one mikrouszkodzenia paznokci i sprzyjają rozdwajaniu. Wybieraj pilniczki papierowe i tekturowe, które są znacznie delikatniejsze i nie powodują rozwarstwiania się paznokci.

Dobra dieta na mocne paznokcie

By zabiegi pielęgnacyjne miały sens, przede wszystkim należy odbudować paznokcie ‘od wewnątrz’. Dieta bogata w cenne mikroelementy pozwala zachować mocne i błyszczące paznokcie, dlatego warto dostarczać sobie zwłaszcza witamin A, E i H oraz witamin z grupy B. Ich niedobór powoduje m.in. łamliwość paznokci i osłabienie włosów. Dołącz do swojej diety otręby, ryby i chude mięso i nabiał, od czasu do czasu sięgaj też po galaretkę lub żelatynę – ma wyjątkowo korzystny wpływ na wzmocnienie paznokci.

Pamiętaj, że tylko zdrowe i zadbane paznokcie będą ozdobą Twoich dłoni – warto zastosować kilka prostych zasad, by cieszyć się pięknymi paznokciami w każdej sytuacji.

Oceń ten artykuł.