Gorące

Białe zęby – Twoja wizytówka

Białe zęby – Twoja wizytówka

Białe zęby kojarzone są niezmiennie z odpowiednią higieną jamy ustnej. Tymczasem bez względu na to ile czasu i energii wkładamy w codzienne szczotkowanie zębów, pewne czynniki zewnętrzne mogą na stałe zmienić ich kolor. Czy istnieje sposób, aby temu zapobiec?

Przyczyny powstawania przebarwień

Wraz z wiekiem szkliwo staje się bardziej podatne na przebarwienia. Dodatkowo, jeżeli ktoś jest nałogowym palaczem, lub wykazuje szczególne zamiłowanie do kawy, ma o wiele większe predyspozycje do pożółkłych zębów. Plamy powstałe na skutek substancji takich jak niktotyna, czy kofeina są praktycznie niemożliwe do samodzielnego usunięcia za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Tymczasem człowiek z żółtymi zębami zazwyczaj jest odbierany jako osoba niedbała lub wręcz niechlujna.

Korzyści płynące z wybielania zębów

Podstawową korzyścią wybielania zębów jest fakt, że zyskujemy dzięki temu o wiele młodszy wygląd. Czasami nie ma potrzeby robić kosztownego liftingu, ponieważ biały uśmiech z pewnością odejmie nam lat i doda twarzy promiennego blasku.

Perłowy uśmiech przyczynia się także do tego, jak jesteśy postrzegani przez innych. Może być wręcz kartą przetargową podczas ważnych spotkań biznesowych lub na rozmowach kwalifikacyjnych. Ludzie podświadomie traktują białe zęby jako synonim piękna i estetyki. Warto mieć to na uwadze, ponieważ może się okazać, że zostaniemy skreśleni przez kogoś nie z powodu braku kompetencji, lecz z czysto wizualnych względów.

Sposoby na przywrócenie bieli naszym zębom

Czasami wystarczającą metodą jest nawyk mycia zębów po każdym posiłku. Nie zawsze jest to jednak wykonalne. Fakt, że pracujemy, uczymy się – jesteśmy w ciągłym ruchu – sprawia, że mycie zębów częściej niż dwa razy dziennie staje się niemożliwe do wykonania. W takiej sytuacji można spróbować sposób wybielania nadtlenkiem wodoru oraz sody. Dodając niewielkie ich ilości do pasty nie tylko skutecznie oczyścimy swoją jamę ustną (nadtlenek wodoru jest świetnym środkiem antybakteryjnym), ale także zmniejszymy widoczność przebarwień (soda działa jak papier ścierny – trzeba uważać, aby nie zetrzeć nadmiernie szkliwa).

Bardzo skutecznym, a równocześnie niezwykle naturalnym sposobem jest wykorzystanie owoców do wybielenia zębów. Do najbardziej skutecznych należą:
– Truskawki – można pocierać zęby truskawkami lub zrobić pastę z tych owoców. Należy jednak umyć zęby zwykłą pastą po takim zabiegu, ponieważ kwasy i cukry w nich zawarte mogą być szkodliwe dla zębów.
– Cytryna – można robić 3/4-dniowe kuracje pastą stworzoną z kilku kropel cytryny oraz soli. Tak jak w przypadku truskawek, po zastosowaniu takiej mieszanki, trzeba użyć zwykłej pasty na zęby.
– Rodzynki – działają pobudzająco na produkcję śliny. To ciągłe wypłukiwanie pomaga pozbyć się nagromadzonego brudu i zapobiega pojawieniu się nowego.

Profesjonalne wybielanie bez dentysty

Coraz popularniejszym sposobemwybielania zębów są obecnie wszelkiego rodzaju żele i paski stosowane bezpośrednio na płytkę nazębną. Stanowią one doskonałą alternatywę dla kosztownego rozjaśniania zębów w gabinecie dentystycznym. Takie zestawy są bardzo łatwe w zastosowaniu i w trakcie, gdy one działają, przemieniając nasz uśmiech z żółtego na śnieżnobiały – my możemy pracować, oglądać film lub czytać książkę. Wystarczy kilanaście lub kilkadziesiąt minut każdego dnia, aby już po miesiącu odnotować bardzo zadowalające wyniki.

Białe zęby na stałe – klucz do sukcesu

Decydując się na którąkolwiek z tych metod, trzeba przestrzegać jednej złotej zasady: systematyczność. Nie istnieje domowy środek, który w cudowny sposób wybieli zęby na zawsze. Nawet jeśli któraś z wyżej wymienionych kuracji przewidziana jest jako terapia czasowa, to i tak warto cyklicznie ją powtarzać. I przede wszystkim należy zapamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, co dotyczy przede wszystkim spożywanych przez nas portaw i napojów oraz regularnego szczotkowania zębów.

Oceń ten artykuł.