Gorące

Jak pozbyć się negatywnej energii?

Jak pozbyć się negatywnej energii?

Negatywne emocje bardzo silnie wpływają na życie człowieka. Ograniczają jego potencjał i odbierają radość z otaczającego świata. Oddziaływują również negatywnie na zdrowie – badania wykazały, że osoby, które ,,pielęgnują” negatywną energię, są bardziej podatne na stres i różnego rodzaju choroby.

Uśmiech, który promieniuje

Kiedy człowiek zdecyduje się wybierać tylko pozytywne emocje, ,,nagle” obok niego zaczynają pojawiajać się same radosne i energiczne osoby. Nasz uśmiech działa na innych jak magnes – można tutaj mówić o swoistym efekcie kuli śnieżnej. Oczywiście nie da się wyeliminować negatywnych myśli w 100%, ale można je znacznie ograniczyć. A kiedy przejdziemy już przez tę bramę, czeka nas życie pełne radości.

Wdzięczność za małe rzeczy

Pierwszym krokiem, który może pomóc w czerpaniu pozytywnej energii jest okazywanie wdzięczności za wszystkie dobre rzeczy, które nam się przytrafiają. Wbrew pozorom, największe znaczenie w życiu mają nasze najdrobniejsze sukcesy. Nie trzeba od razu awansować lub wygrywać na loterii, aby mieć dobry humor. Czasami docenienie małych zdarzeń może zmienić myślenie na lepsze. Zdążyliscie na tramwaj? Świeci słońce? Dowiedzieliście się czegoś nowego? Świetnie! To już powody do radości. Gdy zaczynamy doceniać wszystko, co w życiu dostajemy, uciekamy od strefy egoizmu do świata radości.

Śmiech to zdrowie

Na co dzień jesteśmy bardzo zajęci, a nasze kalendarze wręcz pękają w szwach od nagromadzonych tam terminów spotkań. To wszystko może sprawić, że pędzimy przez życie, nastawieni na rutynę, jak roboty. Receptą na wyrwanie się z tej machiny jest … śmiech. Pomaga on poprawić samopoczucie i przypomina, że nie należy życia traktować zbyt poważnie. Jeśli nauczymy się śmiać z samych siebie i ze swoich błędów, życie stanie się o wiele mniej stresujące.

Zmiana podejścia pasywnego na aktywne

Każdy z nas jest odpowiedzialny za swój nastrój i swoje myśli. Błędem jest zrzucanie odpowiedzialności za nasze niepowodzenia na: warunki, sytuację, innych ludzi, … (ta lista może się ciągnąć w nieskończoność). Wyrażenia typu: ,,Muszę pracować” albo ,,Nie mogę uwierzyć, że on MI to zrobił” – sprowadzają nas do roli ofiary. Obwinianie okoliczności tylko utwierdza nas w przekonaniu, że cały świat jest zły, a my jesteśmy zupełnie bezbronni wobec jego okrucieństwa.

Branie odpowiedzialności za swoje życie, myśli i działanie jest bardzo dużym krokiem w kreowaniu pozytywnej energii. Sami tworzymy rzeczywistość, która nas otacza i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić myślenie. To od nas zależy, czy rozpamiętujemy złe sytuacje i rozkładamy je na czynniki pierwsze, czy też wyciągamy z nich wnioski i idziemy dalej.

Kilka sposobów na odpędzenie negatywnych myśli

#1. Za każdym razem, gdy negatywne emocje przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, warto skorzystać z niezwykle skutecznej metody jaką jest autohipnoza. Jak to działa? Stwórz w głowie listę wszystkich pozytywnych cech, które posiadasz. Mogą to być również Twoje osiągnięcia i pochwały, jakie kiedykolwiek Ci powiedziano. Wiara w siebie to podstawa pozytywnego myślenia.
#2. Pomocna może okazać się także aktywność fizyczna. Wybranie ulubionej dyscypliny sportowej z pewnością pozwoli rozładować negatywne emocje. Poza tym, zdrowa dawka ruchu dotlenia mózg i być może spowoduje pojawienie się w głowie sposobu rozwiązania dręczącego dylematu lub kwestii, która nas stresuje.
#3. Czasami wystarczy wziąć kilka głębokich oddechów. To chroni przed zbyt gwałtowną reakcją i daje chwilę na przemyślenie sytuacji. Ten sposób, choć niepozorny, czasami może okazać się wystarczający, by skutecznie zablokować negatywne emocje.

Pozytywna energia jest w każdym z nas, jednak trzeba nauczyć się ją odnajdywać i odpowiednio pielęgnować. Posiadając takie umiejętności, życie okaże się z pewnością ciekawsze, mniej stresujące i z pewnością o wiele szczęśliwsze.

Oceń ten artykuł.