Gorące

Jak rozpoznać introwertyka?

Jak rozpoznać introwertyka?

Wielu z nas myli introwertyków z osobami nieśmiałymi. Dlatego bardzo często nie jesteśmy świadomi, do której z grup należymy: ekstrawertyków, czy introwertyków. Oto kilka wskazówek, mogących okazać się niezaprzeczalną pomocą w rozwianiu tego dylematu.

Ludzie. Zbyt dużo ludzi!

Zazwyczaj introwertycy unikają tłumów. Nie lubią przebywać w dużych grupach oraz brać udziału w wydarzeniach, które taką sytuację determinują. Dlatego wszelkiego rodzaju rajdy, konferencje, koncerty, czy mecze sportowe, mogą powodować u nich stres i sprawiać uczucie dyskomfortu.

Introwertycy dość opornie podchodzą do kwestii poznawania nowych osób. Stanowi to bowiem ogromne obciążenie dla ich energii. Ekspresowe interakcje społeczne sprawiają im kłopot i z trudem utrzymują rozmowę z dopiero co poznaną osobą. Introwertycy mają również problem z zaufaniem. Potrzebują o wiele więcej czasu niż inni ludzie, aby się do kogoś przekonać. Interesujący może okazać się fakt, że introwertycy najczęściej przyjaźnią się z ekstrawertykami. Przeciwieństwa się przyciągają prawda? Dla obydwu jest to zdrowy balans: introwertyk może trochę wychylić się ze swojej skorupki, a ekstrawertyk odrobinę się wyciszyć. Warto też dodać, że introwertycy są bardzo lojalnymi i uczciwymi przyjaciółmi.

Co kryje się w głowie introwertyka?

Skoro introwertycy nie rozmawiają z innymi ludźmi, oznacza to, że dużo myślą. A skoro myślą, to pewnie gdzieś swoje refleksje zapisują. Najczęściej introwertycy piszą pamiętniki lub powieści, aby w jakiś sposób uzewnętrznić nadmiar obserwacji, które gromadzą się w ich głowie. Introwertyka poznać można również po tym, że dużo planuje. Spontaniczne zachowania nie są w jego stylu. Każdy wyjazd musi być skrupulatnie zaplanowany począwszy od harmonogramu zwiedzania, do listy rzeczy które trzeba spakować.

Często mawia się również, że introwertycy – zwłaszcza ci młodsi – mają duszę starców. Wzięło się to stąd, że introwertyk jest często milczący, a opinie przez niego wypowiadane są zazwyczaj wyważone. W efekcie jest to odbierane jako postawa dojrzałego mędrca.

Zalety bycia introwertykiem

Introwertycy są zazwyczaj indywidualistami, którzy myślą inaczej niż reszta społeczeństwa. Często wykazują się kreatywnością i niekonwencjonalnym spojrzeniem na różne tematy. Osoby introwertyczne zamiast mówić – obserwują. Dlatego zazwyczaj wiedzą więcej o otoczeniu, w którym przebywają. Poza tym przyjaźnie, które zawierają introwertycy są długoterminowe. Umieją oni pielęgnować znajomości i są doskonałymi słuchaczami w kontaktach jeden na jeden.

Czy któreś z wymienionych wyżej cech opisują Ciebie? A może czujesz, jakbyś czytał(a) o sobie? Jeśli tak, to wniosek jest prosty: jesteś introwertykiem!

Jak rozpoznać introwertyka?
Już oceniłeś artykuł.