Gorące

Jak wybrać odpowiednie kwiaty do domu?

Jak wybrać odpowiednie kwiaty do domu?

Rośliny stanowią naturalną ozdobę naszego mieszkania. Są też pomocne w oczyszczaniu powietrza z toksyn, dostarczają nam tlenu i poprawiają nastrój. Należy jednak wybierać je rozważnie, z uwzględnieniem wymagań poszczególnych gatunków.

Sypialnia

Wśród wielu ludzi istnieje przekonanie, że kwiatów doniczkowych w ogóle nie powinno ustawiać się w sypialni. Nocą, gdy w pomieszczeniu nie ma światła, ustaje proces fotosyntezy. To sprawia, że rośliny zaczynają czerpać tlen z otoczenia, zmniejszając jego ilość dla nas. Są jednak gatunki, które właśnie nocą, w ciemności zaczynają dotleniać atmosferę – to np. aloes zwyczajny czy paproć. Nie musimy więc całkowicie rezygnować z kwiatów w sypialni, jeśli wybierzemy gatunki przystosowane do „życia” w ciemności.

Pokój dzienny

W pomieszczeniu, w którym spędzamy większość czasu, warto otoczyć się kwiatami pochłaniającymi zanieczyszczenia i toksyny. Kwiaty w salonie doskonale sprawdzają się także jako naturalne nawilżacze powietrza, ponieważ oddają powietrzu wodę pobraną z ziemi. Gatunkami polecanymi do pokoju dziennego są najczęściej draceny, figowce, niskie daktylowce czy anturium. Takie rośliny nie są szczególnie wymagające, są za to łatwe w uprawie. Wystarczy im delikatnie wilgotne podłoże i naturalne światło dzienne.

Kuchnia

W kuchni najlepiej sprawdzają się tradycyjne zioła w doniczkach. Nie dość, że wypełniają pomieszczenie przyjemnym aromatem, to jeszcze możesz ich używać jako przypraw. Szczególnie polecamy szałwię, miętę, bazylię czy rozmaryn. W kuchni unikaj ustawiania kwiatów z długimi liśćmi i pędami, ponieważ mogą utrudniać swobodne gotowanie. W ciepłej kuchni dobrze będą czuły się również paprotki i pelargonie.

Warto wiedzieć

Ustawiając kwiaty na parapecie weź pod uwagę, że niewiele gatunków lubi przeciąg, a okna są często otwierane
Decydując się na wstawienie kwiatów do całkowicie zaciemnionego pomieszczenia (np. do łazienki) pomyśl o zamontowaniu dodatkowych świetlówek – w całkowitej ciemności kwiaty nie będą rosnąć!
Tak często jak się da (zwłaszcza wiosną i latem) wybieraj świeże kwiaty – tulipany, róże, piwonie, bez, goździki – cięte, świeże rośliny pachną najmocniej i są największą ozdobą każdego mieszkania. Wstawiaj je do zimnej wody i ustawiaj w miejscu, do którego dociera najwięcej światła
Uważaj na grzejniki. Nagłe zmiany temperatur nie służą większości gatunków roślin. Ustawiając doniczki zwróć uwagę, czy nie stoją zbyt blisko grzejnika

Oceń ten artykuł.