Jak wybrać odpowiednie kwiaty do domu?

Jak wybrać odpowiednie kwiaty do domu?

Rośliny stanowią naturalną ozdobę naszego mieszkania. Są też pomocne w oczyszczaniu powietrza z toksyn, dostarczają nam tlenu i poprawiają nastrój. Należy jednak wybierać je rozważnie, z uwzględnieniem wymagań poszczególnych gatunków.

Sypialnia

Wśród wielu ludzi istnieje przekonanie, że kwiatów doniczkowych w ogóle nie powinno ustawiać się w sypialni. Nocą, gdy w pomieszczeniu nie ma światła, ustaje proces fotosyntezy. To sprawia, że rośliny zaczynają czerpać tlen z otoczenia, zmniejszając jego ilość dla nas. Są jednak gatunki, które właśnie nocą, w ciemności zaczynają dotleniać atmosferę – to np. aloes zwyczajny czy paproć. Nie musimy więc całkowicie rezygnować z kwiatów w sypialni, jeśli wybierzemy gatunki przystosowane do „życia” w ciemności.

Pokój dzienny

W pomieszczeniu, w którym spędzamy większość czasu, warto otoczyć się kwiatami pochłaniającymi zanieczyszczenia i toksyny. Kwiaty w salonie doskonale sprawdzają się także jako naturalne nawilżacze powietrza, ponieważ oddają powietrzu wodę pobraną z ziemi. Gatunkami polecanymi do pokoju dziennego są najczęściej draceny, figowce, niskie daktylowce czy anturium. Takie rośliny nie są szczególnie wymagające, są za to łatwe w uprawie. Wystarczy im delikatnie wilgotne podłoże i naturalne światło dzienne.

Kuchnia

W kuchni najlepiej sprawdzają się tradycyjne zioła w doniczkach. Nie dość, że wypełniają pomieszczenie przyjemnym aromatem, to jeszcze możesz ich używać jako przypraw. Szczególnie polecamy szałwię, miętę, bazylię czy rozmaryn. W kuchni unikaj ustawiania kwiatów z długimi liśćmi i pędami, ponieważ mogą utrudniać swobodne gotowanie. W ciepłej kuchni dobrze będą czuły się również paprotki i pelargonie.

Warto wiedzieć

Ustawiając kwiaty na parapecie weź pod uwagę, że niewiele gatunków lubi przeciąg, a okna są często otwierane
Decydując się na wstawienie kwiatów do całkowicie zaciemnionego pomieszczenia (np. do łazienki) pomyśl o zamontowaniu dodatkowych świetlówek – w całkowitej ciemności kwiaty nie będą rosnąć!
Tak często jak się da (zwłaszcza wiosną i latem) wybieraj świeże kwiaty – tulipany, róże, piwonie, bez, goździki – cięte, świeże rośliny pachną najmocniej i są największą ozdobą każdego mieszkania. Wstawiaj je do zimnej wody i ustawiaj w miejscu, do którego dociera najwięcej światła
Uważaj na grzejniki. Nagłe zmiany temperatur nie służą większości gatunków roślin. Ustawiając doniczki zwróć uwagę, czy nie stoją zbyt blisko grzejnika

Jak wybrać odpowiednie kwiaty do domu?
Oceń ten artykuł.

Pozostaw komentarz