Gorące

Minimalna przestrzeń – maksymalne korzyści

Minimalna przestrzeń – maksymalne korzyści

Nieduże mieszkania są przytulne, ale sprawiają zwykle wiele kłopotów swoim lokatorom. Podstawowy problem to zbyt mała przestrzeń w stosunku do posiadanego dobytku. Najwyższa pora poznać kilka sztuczek, które pomogą maksymalnie wykorzystać powierzchnię znajdującą sie w Twoim posiadaniu.

Meble typu ,,multifunction”

Mając do czynienia z ograniczoną przestrzenią, trzeba wykazać się zdolnościami logicznymi oraz sprytem w kwestii wyboru mebli i innych artykułów gospodarstwa domowego. Najlepiej wybierać takie, które można składać i rozkładać w zależności od potrzeby. Mowa tutaj o rozkładanych łóżkach, stołach, krzesłach, etc.

Przestrzeń pod schodami

Jeśli posiadasz w domu schody, zastanów się nad zagospodarowaniem przestrzeni pod nimi. Nie warto marnować dodatkowych centymetrów przestrzeni, gdy z powodzeniem można je wykorzystać na kącik dla dziecka, biblioteczkę lub schowek na różnego typu sprzęty domowe. Same schody mogą być wykorzystywane jako mini-pudełka na zabawki dziecka lub inne rzeczy (inwencja dowolna).

Generalne porządki

Małe przestrzenie nie lubią bibelotów, obrazów, plakatów i innych tego typu ozdobników. Gdy mamy do czynienia z niewielkimi powierzchniami, najlepiej sprawdza się dewiza: ,,im mniej, tym lepiej”. Pozbądźmy się wszystkich niepotrzebnych gratów, zrezygnujmy z przytłaczających dywanów, nie przesadzajmy z ozdobnymi doniczkami, kwiatami, wazonami i figurkami. Kluczem do sukcesu będzie więc postawienie na minimalizm.

Triki wizualne

Jeżeli skorzystaliśmy już ze wszystkich możliwych sposobów, na koniec pozostaje nam jeszcze kilka sztuczek, które pomogą wizualnie powiększyć nasze mieszkanie. Oto kilka z nich:

  • Wykorzystanie jasnych kolorów (pastele, błękity, barwy kremowe – generalnie wszystkie, które będą dobrze odbijać światło dając złudzenie przestronności).
  • Odpowiednio zastosowane lustra, odbijając światło, mogą stworzyć wrażenie, że nasze mieszkanie jest większe niż w rzeczywistości.
  • Zyskamy optycznie na przestrzeni jeśli zastosujemy jednakową kolorystykę podłóg w całym mieszkaniu. Warto również by listwy były w takim samym kolorze jak ściany.

Małe przestrzenie poza tym, że przytulne, mogą być również eleganckie. Czasami warto włączyć myślenie logiczne i praktyczne, aby przekształcić niewielkie mieszkanie w bardziej komfortowe i atrakcyjne pod względem wizualnym.

Oceń ten artykuł.