Gorące

Nieoceniona moc przyjaciół

Nieoceniona moc przyjaciół

,,Przyjaciel to człowiek, który wie o tobie wszystko i nie przestaje cię lubić “, ,,Lepszy przyjaciel w potrzebie niż pieniądze w garści”, ,,Kto przyjaciół nie szanuje, ten siebie rujnuje” – istnieje bardzo wiele przysłów dotyczących przyjaźni, jednak w dzisiejszych czasach coraz trudniej pielęgnować znajomości. Dlaczego nie potrafimy się przyjaźnić z innymi ludźmi i czy istnieją uniwersalne cechy dobrego przyjaciela?

Kultura podejrzliwości

Zawiązujemy bardzo wiele relacji w naszym życiu. Jednak fakt, że ktoś jest naszym sąsiadem, współpracownikiem, lub że spotykamy go codziennie w drodze do pracy, nie oznacza jeszcze, że możemy nazywać go przyjacielem. Życzliwośc i otwartość zamieniamy na dystans i ostrożność. Wychodzimy z założenia, że należy uważnie przyglądać się innym ludziom ponieważ najczęściej za ich gestami i słowami kryje się chęć konkretnej korzyści. Takie podejście z pewnością nie pomaga w znalezieniu przyjaciela.

Jak powinien zachowywać się prawdziwy przyjaciel?

Cechą prawdziwego przyjaciela jest szczere zainteresowanie naszym życiem. Możemy być  pewni, że nie przerwie nam w połowie zdania, tylko dlatego, że bardzo chce nam opowiedzieć o swojej ostatniej przygodzie. W przyjaźni nie ma miejsca na egocentryzm. Bo przyjaciel to taka osoba, która z jednej strony potrafi rozśmieszać nas cały dzień, ale z drugiej strony, będzie potrafiła nas słuchać całą noc.

Przyjaźń najczęściej buduje się latami. Tak jak w związku, trzeba sie poznać, dotrzeć i nauczyć siebie. Niektórzy błędnie myślą, że zadaniem dobrego przyjaciela jest klepanie po ramieniu i chwalenie  niezależnie od tego, co zrobiliśmy. A to przecież nie o to chodzi. Przyjaciel powinien być naszym drugim sumieniem i podstawowym źródłem konstruktywnej krytyki.

Ty druha we mnie masz…

Przyjaciele są kimś więcej niż dobrymi towarzyszami – mają ogromny wpływ na nasze życie i wspierają nas, niezależnie od tego czy dzieje się u nas dobrze, czy źle. Należy jednak pamiętać o podstawowej rzeczy: przyjaźń to ulica dwukierunkowa. Nie można jedynie oczekiwać i brać. Aby przyjaźń była prawdziwie silna, należy też dawać. Kiedy szczerze cenimy naszego przyjaciela i potrafimy cieszyć się wzajemnym towarzystwem, to dawanie stanie się bezwarunkową przyjemnością.

Oceń ten artykuł.