Gorące

Nieoceniona moc przyjaciół

Nieoceniona moc przyjaciół

,,Przyjaciel to człowiek, który wie o tobie wszystko i nie przestaje cię lubić “, ,,Lepszy przyjaciel w potrzebie niż pieniądze w garści”, ,,Kto przyjaciół nie szanuje, ten siebie rujnuje” – istnieje bardzo wiele przysłów dotyczących przyjaźni, jednak w dzisiejszych czasach coraz trudniej pielęgnować znajomości. Dlaczego nie potrafimy się przyjaźnić z innymi ludźmi i czy istnieją uniwersalne cechy dobrego przyjaciela?

Kultura podejrzliwości

Zawiązujemy bardzo wiele relacji w naszym życiu. Jednak fakt, że ktoś jest naszym sąsiadem, współpracownikiem, lub że spotykamy go codziennie w drodze do pracy, nie oznacza jeszcze, że możemy nazywać go przyjacielem. Życzliwośc i otwartość zamieniamy na dystans i ostrożność. Wychodzimy z założenia, że należy uważnie przyglądać się innym ludziom ponieważ najczęściej za ich gestami i słowami kryje się chęć konkretnej korzyści. Takie podejście z pewnością nie pomaga w znalezieniu przyjaciela.

Jak powinien zachowywać się prawdziwy przyjaciel?

Cechą prawdziwego przyjaciela jest szczere zainteresowanie naszym życiem. Możemy być  pewni, że nie przerwie nam w połowie zdania, tylko dlatego, że bardzo chce nam opowiedzieć o swojej ostatniej przygodzie. W przyjaźni nie ma miejsca na egocentryzm. Bo przyjaciel to taka osoba, która z jednej strony potrafi rozśmieszać nas cały dzień, ale z drugiej strony, będzie potrafiła nas słuchać całą noc.

Przyjaźń najczęściej buduje się latami. Tak jak w związku, trzeba sie poznać, dotrzeć i nauczyć siebie. Niektórzy błędnie myślą, że zadaniem dobrego przyjaciela jest klepanie po ramieniu i chwalenie  niezależnie od tego, co zrobiliśmy. A to przecież nie o to chodzi. Przyjaciel powinien być naszym drugim sumieniem i podstawowym źródłem konstruktywnej krytyki.

Ty druha we mnie masz…

Przyjaciele są kimś więcej niż dobrymi towarzyszami – mają ogromny wpływ na nasze życie i wspierają nas, niezależnie od tego czy dzieje się u nas dobrze, czy źle. Należy jednak pamiętać o podstawowej rzeczy: przyjaźń to ulica dwukierunkowa. Nie można jedynie oczekiwać i brać. Aby przyjaźń była prawdziwie silna, należy też dawać. Kiedy szczerze cenimy naszego przyjaciela i potrafimy cieszyć się wzajemnym towarzystwem, to dawanie stanie się bezwarunkową przyjemnością.

Nieoceniona moc przyjaciół
Oceń ten artykuł.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *