Gorące

Obudź w sobie kreatywność

Obudź w sobie kreatywność

Każdego z nas – wcześniej, czy później – dopada niemoc twórcza. Czasami chodzi o pracę, innym razem o pomysł na obiad, a jeszcze kiedy indziej o to, jakie życzenia napisać bratu na urodziny. Okazuje się, że wystarczy nieco zmienić sposób spędzania naszego wolnego czasu, aby naładować się pozytywną energią i pomysłami.

Sposoby na rozbudzenie kreatywności

Istnieje ogólny przesąd jakoby kreatywność była cechą wrodzoną. To oznaczałoby, że jeśli ją masz – jesteś szczęściarzem, jeśli zaś nie masz – marny twój los… Na szczęście to tak nie działa, bo w rzeczywistości każdy ma predyspozycje do tego, żeby zaskakiwać pomysłowością. Po prostu nie każdemu się chce i nie każdy wie jak. Przedstawiamy pomocne metody, dzięki którym uda Ci się rozpalić na nowo iskrę kreatywności.

Myślenie krytyczne

Jednym ze sposobów jest nauczenie się myślenia krytycznego. Bardzo często zdarza się, że ludzie rozwiązują stające na naszej drodze problemy w sposób szybki, lecz krótkoterminowy. Tymczasem warto ćwiczyć umiejętność lokalizowania przyczyny problemu. Wtedy jesteśmy w stanie określić alternatywne rozwiązania, ich priorytet, i ostatecznie wybrać najlepszą z opcji. Ważna jest w tej sytuacji wizualizacja problemu podczas jego analizy. Co to ma wspólnego z kreatywnością? Otóż bardzo wiele! Kiedy nauczysz się umiejętności analizowania i tworzenia różnych ścieżek postępowania – wtedy z pewnością pobudzisz swój mózg do działania. Twoje życie się odmieni, kiedy zaczniesz rozwiązywać problemy inaczej, rozważniej, czasami okrężną metodą, ale przynoszącą efekty na dłużej.

Wyjdź z ram rutyny

Jeżeli Twój sposób na spędzanie wolnego czasu jest zawsze taki sam, najwyższa pora to w końcu zmienić. Zrób coś nietypowego, wykraczający poza codzienny schemat. Przeczytaj książkę, jeśli zawsze oglądasz telewizję, odwiedź znajomego, jeśli zazwyczaj siedzisz przed komputerem, idź pobiegać na świeżym powietrzu, jeśli zwykle ćwiczysz na siłowni. ,, Think different” – jak głosi znany slogan. Aktywne spędzanie weekendów wolnych również bardzo podniesie poziom Twojej kreatywności. Wystarczy wyjść: na rower, spacer, paintballa, kawę ze znajomymi, wystawę, koncert – odpoczywaj w taki sposób, aby równocześnie się rozwijać i czerpać inspirację. Leżenie dwa dni przed telewizorem być może jest przyjemne (i czasami nawet potrzebne), ale na dłuższą metę bezproduktywne.

Relaks i wyciszenie

Bardzo często zwyczajny odpoczynek wystarczy, aby poprawić swoją kreatywność. Umysł też może być zmęczony, a wtedy stajemy się sfustrowani i przestajemy jasno myśleć. Dlatego nie nadwyrężaj nadmiernie mózgu: kiedy daje Ci oznaki, że ma dość, zrób sobie przerwę i daj mu odpocząć. Pamiętaj, że to on jest ośrodkiem Twojej kreatywności. Postaraj się również zapewnić mu odpowiednią dawkę spokojnego snu. Czasami też dobrze – choć na chwilę – zmienić otoczenie. Wystarczy spacer na łonie natury lub wycieczka za miasto – bez pracy, bez komputera, bez obowiązków. Poza tym przyroda stanowi często źródło wielu pomysłów. Pamiętaj: gdy brak Ci kreatywności, nie znajdziesz jej w telewizji i internecie. Trzeba wyjść na zewnątrz, wyciszyć się i poszukać pomysłów w otoczeniu oraz w sobie.

Oceń ten artykuł.