Gorące

Obudzić w dziecku mola książkowego

Obudzić w dziecku mola książkowego

Jak do tej pory nie uczyniono jeszcze żadnych konkretnych ustaleń, co do tego, kiedy dziecko powinno zacząć naukę czytania. Część rodziców zrzuca ten obowiązek na placówki edukacyjne, inni z kolei są tak zdeterminowani, że podsuwają książeczki już 3-letnim maluchom. Najlepszym rozwiązaniem tej kwestii jest, jak zwykle, metoda złotego środka.

Powolutku, lecz do skutku

Jeżeli decydujemy się samodzielnie nauczyć dziecko czytania, powinniśmy podejść do całego procesu z dużą dawką cierpliwości. Na wstępie należy się wyzbyć pozy surowego nauczyciela karającego małego ucznia za każde niepowodzenie. Podniesiony i zniecierpliwiony głos skutecznie zniechęci malucha do dalszej współpracy.

Bardzo ważne jest wyznaczanie drobnych celów, które zmotywują pociechę do dalszej nauki. Jako pozytywne wzmocnienie dobrze sprawdza się nagradzanie konkretnych osiągnięć. Wysoce skuteczną strategią jest także nauka przez zabawę. Jeśli podejdziemy do sprawy z optymizmem, wtedy z pewnością zarazimy nim także i dziecko. Duże znaczenie ma również system pozytywnych wzorców: gdy maluch widzi, że jego rodzic czyta często i chętnie, sam ma ochotę go naśladować.

Wyróbcie sobie rutynę

Nauka czytania może być dla dziecka bardzo przyjemna. Wszystko zależy od nastawienia rodzica. Czytanie o stałych porach (np. po szkole albo przed snem) wyrobi u malucha nawyk, który po pewnym czasie zmieni się w hobby. Dziecko zacznie oczekiwać na ten wspólny, codzienny rytuał.

Na początku czytaj dziecku głośno i śledź palcem każde kolejne słowo. W ten sposób pociecha wzbogaca swoje słownictwo, a przy okazji nauczy się podstawowych zasad czytania, zgodnie z którymi:

  • książki czytamy od lewej do prawej
  • obowiązuje zasada czytania od góry do dołu

Ponadto maluch ,,opatrzy się” ze słowami mówionymi i będzie potrafił stopniowo dopasowywać je do słów pisanych.
Ważne, aby na początek nie obciążać dziecka zbyt długimi ,,seansami czytelniczymi”. W pierwszej fazie nauki wystarczy 15 – 20 minut dziennie. Taka długość pozwoli dziecku wyrobić nawyk czytania, ale nie zmęczy go zbytnio i nie zniechęci. Warto urozmaicić lekturę podziałem na śmieszne głosy lub dodać gesty ilustrujące to, co właśnie się przeczytało. Takie zabiegi z pewnością utrzymają zainteresowanie dziecka na dłużej.
Bardzo pomocne w nauce czytania może okazać się omawianie z dzieckiem czytanej historyjki. W ten sposób można sprawdzić jego poziom skupienia i zrozumienia tekstu, ale także stworzyć podwaliny umiejętności dyskutowania i wyprowadzania wniosków.

Kiedy dziecko zaklimatyzuje się już w świecie czytania, będzie można pomyśleć o stworzeniu tablic z literami. Dobrym sposobem jest również organizowanie różnego rodzaju quizów związanych z alfabetem i słowami. Gdy rodzic utwierdzi się w przekonaniu, że odgadywanie liter jest już opanowane, będzie mógł stopniowo wdrażać naukę całych słów.

Codzienność inspiruje do nauki

Czytajcie wszędzie i wszystko! Napisy na znakach, billboardy, nazwy produktów spożywczych itd. Ważne, aby zainteresować dziecko tematem. Jeżeli niepostrzeżenie ,,przemycimy” takie mini-ćwiczenia, maluch będzie trenował na bieżąco, nie zdając sobie z tego nawet sprawy.Uwaga! Nie należy denerwować się na pociechę, kiedy coś jej nie wychodzi. Trzeba podejść do sprawy z dużą dawką wyrozumiałości i wcielić się raczej w rolę pomocnej wróżki (lub czarodzieja) niż rozkrzyczanej czarownicy.

Odpowiedni wiek na naukę czytania

Każde dziecko rozwija się w innym tempie i nie ma sensu dokonywać konkretnych ustaleń co do daty rozpoczęcia nauki czytania. Można zacząć czytać już 2,5- lub 3-letniemu maluchowi, ale każdemu rodzicowi powinna przyświecać jedna idea: NIC NA SIŁĘ! Pamiętajcie drodzy rodzice, że tylko te czynności, które kojarzą się dziecku pozytywnie, będzie miało ochotę powtarzać. Powodzenia!

Obudzić w dziecku mola książkowego
Już oceniłeś artykuł.