Gorące

Zdobywanie prawdziwych przyjaciół – czemu to takie trudne?

Zdobywanie prawdziwych przyjaciół – czemu to takie trudne?

Zawiązywanie nowych przyjaźni staje się coraz trudniejsze. Jeśli by się zastanowić jak wiele nowych znajomości zdobyliśmy w przeciągu ostatnich pięciu lat, okazałoby się, że można je policzyć na palcach jednej ręki. A ile z tych znajomych jest naprawdę bliskich naszemu sercu? Pora poszukać odpowiedzi na pytanie – dlaczego w dobie internetu znajdowanie prawdziwych przyjaciół stało się tak trudną sztuką.

1000 like’ów – zero przyjaciół

Zawierane przez nas relacje stają się z roku na rok coraz bardziej wirtualne. Utrzymywanie znajomości opiera się bardziej na byciu obecnym w sieci, niż rzeczywistym dzieleniu czasu. Realną rozmowę zamieniliśmy na tagowanie, zaczepianie i wysyłanie zaproszeń do gier. Straciliśmy umiejętność przebywania z kimś w cztery oczy – sam na sam, bez sprzętu i elektroniki. Dlatego jakość relacji między nami uległa znacznemu pogorszeniu.

Czas to pieniądz

Inną przyczyną dla której nie potrafimy już przyjaźnić się z innymi ludźmi jest fakt, że coraz więcej bierzemy na siebie obowiązków. Praca, studia, dodatkowe zlecenia, konieczność stałej obecności w mediach społecznościowych, ,,ważny” serial w telewizji – wszystkie te czynności sprawiają, że nasz czas niesamowicie się kurczy. Nie mamy ochoty poświęcać innym swojej cennej godziny, którą moglibyśmy przeznaczyć na zarabianie pieniędzy lub przewijanie paska na którejś z internetowych stron. Wolimy spędzać czas bezproduktywnie niż spotykać się z innymi ludźmi.

Na egoizmie nie da się budować przyjaźni

Dzisiejsze społeczeństwo stało się bardzo samolubne. Na pierwszym miejscu jest MÓJ czas, MOJA korzyść – JA. Skutecznie wyplewiliśmy w sobie uczucie empatii i szkoda nam energii na zastanowienie się, jak możemy pomóc naszemu przyjacielowi. Wszystkie swoje relacje traktujemy zbyt powierzchownie. Oczekujemy, że ktoś będzie zawsze w gotowości, aby nam pomóc, podczas gdy, tak naprawdę, nie jesteśmy w stanie odwdzięczyć się tym samym.

Pożegnania czasami więcej warte niż powroty

W niektórych sytuacjach lepiej jest odpuścić. Na przestrzeni lat nasz charakter zmienia się, dlatego często okazuje się, że przyjaciel z dzieciństwa, nie jest już tą samą osobą, z którą piliśmy oranżadę przy sklepie. Nie warto na siłę utrzymywać relacji, które się wypaliły. Czasami zdrowiej będzie, jeśli pozwolimy jakiejś znajomości umrzeć śmiercią naturalną, zamiast kruszyć kopie o coś, co nie jest dłużej tego warte. To w rzeczywistości bardzo ważna umiejętność – świadome zakończenie czegoś, co w rzeczywistości od dawna już nie istnieje.

Oceń ten artykuł.