Gorące

Fotostarzenie – zagrożenie dla gładkiej skóry

Fotostarzenie – zagrożenie dla gładkiej skóry

Zmarszczki, przebarwienia, piegi, a nawet zmiany nowotworowe – to tylko niektóre skutki intensywnego działania promieni UV na skórę. Lubisz się opalać, często chodzisz do solarium? Uważaj! Twoja skóra może zestarzeć się wcześniej niż myślisz.

Fotostarzenie to termin określający liczne degeneracje i uszkodzenia skóry powstałe w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV. Wysuszona słońcem skóra jest podatna na uszkodzenia, traci naturalną elastyczność i zdrowy kolor. Częste wystawianie naszego ciała na silne promienie słoneczne skutkuje powstawaniem zmarszczek i mikrouszkodzeń naskórka. Niektóre zmiany mogą okazać się nie tylko nieestetyczne, ale i niebezpieczne!

Przebarwienia – tuszować czy usunąć?

Wskutek zaburzeń pigmentacji skóry, na jej powierzchni pojawiają się piegi, plamy i przebarwienia. Większość z nich da się przykryć makijażem, ale to nie rozwiązuje problemu. Zaburzenia pigmentacji mają zdolność pogłębiania się, a kiedy plamy posłoneczne stają się bardzo wyraźne – nie zatuszuje ich nawet najmocniej kryjący podkład. Tak zaawansowane zmiany znacznie trudniej usunąć.

Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi laserowe, które pozwalają przywrócić zdrowy wygląd skóry. Wiąże się to niestety z wydatkiem kilkuset złotych. Zabiegi takie nie odnawiają skóry, a jedynie tuszują jej niedoskonałości wywołane szkodliwym promieniowaniem.

Jak zlikwidować zmarszczki?

Zmarszczki posłoneczne różnią się od naturalnych oznak starzenia. Są głębsze, bardziej widoczne i trudniejsze do usunięcia. Można próbować usuwać je u kosmetyczki, ale wypełnianie zmarszczek botoksem to koszt około 800 zł i trzeba będzie powtarzać go przynajmniej co pół roku.

Znacznie lepiej zainwestować w dobre kosmetyki na zmarszczki, które wypełnią ubytki od wewnątrz. Kremy będą dodatkowo stymulować skórę do wytwarzania naturalnych substancji, które pomogą w regeneracji naskórka. W przypadku kosmetyków na efekt trzeba będzie poczekać nieco dłużej, ale rezultaty będą bardziej naturalne i trwałe.

Czy fotostarzenia da się uniknąć?

Powstawaniu zmarszczek posłonecznych sprzyja częsta ekspozycja ciała na słońce i wizyty w solarium. Sztuczne promieniowanie UV wysusza skórę i niszczy jej strukturę. Dlatego aby zachować młody wygląd i zdrową, zadbaną skórę, najlepiej całkowicie unikać solarium. Promieni słonecznych uniknąć się nie da, ale można unikać opalania w godzinach największego promieniowania (od 12:00 do 16:00).

Warto też jak najwcześniej zacząć stosowanie ochronnych kremów przeciwzmarszczkowych. Wspomogą one skórę w wytwarzaniu naturalnego kolagenu. W ten sposób z pewnością spowolnisz procesy starzenia fotokomórkowego i na dłużej zachowasz gładką, sprężystą skórę.

Oceń ten artykuł.