Gorące

Jak złagodzić objawy alergii?

Jak złagodzić objawy alergii?

Uporczywy katar, łzawienie oczu, kaszel i złe samopoczucie – przykrych dolegliwości związanych z alergią doświadcza aż 46% społeczeństwa. Uczulenie na kurz, sierść czy pylenie roślin – objawy każdego rodzaju alergii da się skutecznie złagodzić. Jak to zrobić?

Wykurz kurz!

Największym wrogiem alergików jest kurz, ponieważ unosząc się w powietrzu transportuje 90% alergenów różnego pochodzenia. Dlatego w pierwszej kolejności ważne jest zminimalizowanie ilości kurzu w mieszkaniu i pomieszczeniach, w których przebywasz w ciągu dnia. W tym celu zrezygnuj z zamiatania, a zwykły odkurzacz zastąp sprzętem z filtrem wodnym. Taki odkurzacz pochłania kurz, a nie oddaje go na zewnątrz.

Kurz dobrze czuje się w wilgotnym środowisku, dlatego warto zadbać o to, by temperatura pomieszczenia w którym przebywasz nie przekraczała 22° C. Unikaj suszenia prania na kaloryferach i zrezygnuj z nawilżaczy powietrza. Równie niekorzystnie na drogi oddechowe alergika wpływa kamionka z wodą wieszana na kaloryferze.

Pamiętaj też o częstym wietrzeniu mieszkania, nawet jeśli za oknem panuje siarczysty mróz. Dbałość o dobrą wentylację pomieszczeń przyniesie ulgę w dolegliwościach alergicznych. Jeśli pierzesz pościel, susz ją na zewnątrz. Niska temperatura najskuteczniej zabija roztocza i pomaga zlikwidować uporczywe alergeny.

Dieta dla alergika

Objawy uczulenia pomaga złagodzić także odpowiednio dobrana dieta. Jednym z najsilniejszych alergenów pokarmowych jest pleśń, dlatego unikaj kiszonej kapusty, kiszonych ogórków, serów pleśniowych czy suszonych grzybów. Sprzyjają reakcjom zapaleniowym. Nie przechowuj żywności w folii. Zamiast tego wybierz papierowe torebki. Alergeny świetnie czują się także w ziemi, dlatego nie trzymaj w domu kwiatów doniczkowych, które błyskawicznie stają się ich siedliskiem.

Uczulenie na sierść

Dręczy Cię alergia na zwierzęcą sierść? Nie ma lepszego sposobu niż pozbycie się zwierząt z mieszkania. Jeśli masz taką możliwość, urządź im legowisko w przedpokoju, korytarzu, sieni, z daleka od Twojej sypialni. Pod żadnym pozorem nie wpuszczaj psa lub kota do swojego łóżka. Możesz również zaopatrzyć się w środki farmakologiczne, które zmniejszają objawy alergii. Pomocne w ich redukowaniu są suplementy z wapniem i cynkiem. Jeśli dokucza Ci katar i uporczywe kichanie, kilka razy dziennie płucz nos wodą z solą fizjologiczną. W ten sposób skutecznie wypłuczesz alergeny.

Oceń ten artykuł.