Gorące

Oczyszczanie organizmu – co zrobić, by poczuć się lekko?

Oczyszczanie organizmu – co zrobić, by poczuć się lekko?

Zmęczenie, trudności ze snem, częste infekcje, problemy z koncentracją, z żołądkiem – to tylko niektóre objawy zanieczyszczenia organizmu. Szkodliwe toksyny przedostają się do Twojego ciała każdego dnia. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie organizmu z trujących złogów. Warto zadbać o to już teraz, by za kilka dni poczuć się rześko, lekko i zacząć odzyskiwać siły witalne.

Skąd biorą się trujące toksyny?

Nie da się ustrzec przed toksynami. Każdego dnia jesteśmy skazani na wdychanie zanieczyszczonego spalinami powietrza, jemy posiłki z chemią, od czasu do czasu jesteśmy zmuszeni zażywać lekarstwa i antybiotyki. To wszystko ma wpływ na odkładanie się szkodliwych substancji w naszych jelitach, wątrobie, układzie pokarmowym, w późniejszej fazie szkodliwe substancje zaczynają wędrować także do krwi. Regularne oczyszczanie pozwala niwelować nieprzyjemne skutki zatrucia organizmu i chroni przed przyswajaniem toksyn w przyszłości. Co należy zrobić w tym celu?

Cenny błonnik

Istnieje wiele sprawdzonych metod, które pomagają na bieżąco oczyszczać organizm z toksyn. Jednym z najpopularniejszych jest spożywanie błonnika. Ma zdolność pęcznienia w żołądku, przez co powoduje wrażenie najedzenia i sytości, dlatego jest pomocny przy ograniczaniu apetytu. Przechodząc przez jelita działa jak miotełka, wymiatając wszystkie zalegające toksyny. Dlatego posiłki z błonnikiem są szczególnie polecane osobom, które chcą schudnąć.

Zastosowanie diety bogatej w błonnik jest korzystne dla całej kondycji zdrowotnej organizmu. Włączenie do swojego jadłospisu owoców i warzyw pozwoli zachować witalność i ograniczy odkładanie się szkodliwych złogów. Niektórzy producenci zdrowej żywności oferują już nawet błonnik pochodzenia roślinnego bezpośrednio w formie ziaren.

Diety oczyszczające

Równie popularną metodą oczyszczania organizmu jest zastosowanie jednodniowej głodówki. Jednak zdanie dietetyków co do tej metody jest wciąż podzielone. Często stosowane są lekkie diety oczyszczające, np. diety koktajlowe, podczas których spożywa się wyłącznie koktajle i (niesłodzone!) napoje z owoców i warzyw. Skuteczne są także monodiety, pod warunkiem że dostarczają nam niezbędnych witamin i mikroelementów. W każdym przypadku nie powinny trwać dłużej niż 4-5 dni.

Diety oczyszczające mają niestety działanie krótkotrwałe. By osiągnąć efekt kompleksowego oczyszczenia organizmu należałoby powtarzać takie diety co kilka tygodni. Dlatego najlepiej dbać o zdrowie na bieżąco, każdego dnia spożywając produkty bogate w błonnik i cenne mikroelementy. Warto na stałe zmienić dietę na lżejszą.

Oczyszczająco i łagodząco działa również wypicie przed śniadaniem wody z cytryną lub limonką. Taki napój dodatkowo odkwasza organizm i pomaga pozbyć się zalegających w jelitach resztek pokarmu z poprzedniego dnia.

Oceń ten artykuł.