Gorące

Zielona herbata – cudowny eliksir na odchudzanie?

Zielona herbata – cudowny eliksir na odchudzanie?

Zielona herbata doskonale wspomaga proces odchudzania – zapewne każdy z nas zetknął się z taką opinią. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy zielona herbata w każdej postaci ma tak samo dobry wpływ na naszą sylwetkę?

Właściwości zielonej herbaty

Niezwykły smak zielonej herbaty odkryli mieszkańcy krajów azjatyckich ok 5 tysięcy lat temu. Od tego momentu zdążyli poznać setki właściwości oraz sposobów na przyrządzanie tego napoju. Europejczycy dopiero niedawno zainteresowali się zieloną herbatą i powoli zaczynają doceniać jej wartość. Niepowtarzalny smak i korzyści zdrowotne sprawiają, że coraz częściej sięgamy właśnie po zieloną herbatę, rezygnując tym samym z herbaty czarnej.

Czym właściwie uzasadnione jest zainteresowanie tym zielonym naparem? Jednym z powodów może być sposób w jaki sposób zielona herbata oddziałuje na nasz organizm. Przede wszystkim jest źródłem wielu witamin jak chociażby: A, B1, B2, B5, C, K, czy PP. Zawiera także sole mineralne oraz liczne związki mineralne, w tym: magnez, miedź, wapń i żelazo. Podstawowe zalety picia zielonej herbaty to:

  • Przyspieszenie metabolizmu,
  • Szybsze spalanie tłuszczu,
  • Usuwanie toksyn z organizmu,
  • Działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe,
  • Obniżenie poziomu cholesterolu.

Zielona herbata wspomaga proces trawienia, dlatego może okazać się również zbawieniem dla każdego, kto cierpi na problemy trawienne i wzdęcia. Wielu ludzi chwali ją także ze względu na właściwości pobudzające, które pozwalają na skuteczne zastąpienie kofeiny w każdej innej postaci.

Sposób przyrządzania

Podstawowym błędem popełnianym podczas przygotowywania zielonej herbaty jest zalewanie jej liści wrzącą wodą. W ten sposób traci ona wszystkie swoje szlachetne właściwości i  staje się cierpka w smaku.

Szczegóły przygotowania:

  • Optymalna temperatura parzenia zielonej herbaty wynosi 75 stopni Celsjusza.
  • Czas parzenia: 5 minut (maksymalnie).
  • Z jednego suszu można przygotować 2 lub 3 szklanki wywaru (bez utraty odżywczych wartości).

A co z herbatami w torebkach? Ludzie częściej sięgają po herbatę w takiej postaci, ponieważ jest ona szybsza do przygotowania. Niestety, ekspresowa herbata jest zazwyczaj zbieraniną rozdrobnionych liści oraz barwników i aromatów. Traci ona w ten sposób swój charakterystyczny smak i drogocenne dla nas właściwości.

Czy zielona herbata odchudza?

Kofeina zawarta w zielonej herbacie łączy się z przeciwutleniaczami, przyczyniając się tym samym do utraty masy ciała. Nie można stwierdzić, czy sam wywar jest cudownie odchudzającym eliksirem, ale z całą pewnością działa on wspomagająco na proces utraty tłuszczu. Dodatkowo, nieposłodzona herbata jest pozbawiona kalorii, więc można ją pić właściwie bez ograniczeń.

Oceń ten artykuł.